Ana Sayfa  »  Çanakkale  »  Merkez  » Özgürlük Parkı’nın yeni sahipleri Haziran Böcekleri

Özgürlük Parkı’nın yeni sahipleri Haziran Böcekleri

Özgürlük Parkı’nın yeni sahipleri Haziran Böcekleri

Haziran ve Temmuz aylarında akşam saatlerinde görmeye alışık olduğumuz haziran böcekleri, Özgürlük P

Haziran ve Temmuz aylarında akşam saatlerinde görmeye alışık olduğumuz haziran böcekleri, Özgürlük Parkı’nda şimdilerde hakimiyeti ele geçirdiler. Zaman zaman vatandaşların korkutan böcekler zararsız oldukları halde, boyutları ve çıkardıkları sesle kentlileri tedirgin ediyorlar.
Yaz aylarında en çok karşılaşılan böceklerden olan haziran böcekleri şimdilerde, Özgürlük Parkı’nda varlıklarını bir hayli hissettirir oldular. Haziran ve Temmuz aylarında görülen, büyük boyutları ile tedirginlik yaratan böceklerin insanlar için zararsız oldukları biliniyor. Her ne kadar zararsız olsalarda, tırnaklı ayakları ve vücuda ya da temas ettikleri yüzeye sert tutunmaları ile kentlileri kaygılandırıyorlar. Özellikle kadınların saçlarına yapıştığında, çıkartmanın bir hayli zor olduğu böcekler sesleri ile de dikkat çekiyorlar.
Gün batımından sonra ortaya çıkan haziran böcekleri genellikle asmaların köklerinden beslenirler. Asmaların dışında diğer tek ya da çok yıllık bitkilere de zarar veren ve genellikle ince kumlu, alüvyonlu ve kumsal topraklarda yetişmekte olan bitkilerin kökünde bulunan haziran böceği larvalarının ekonomik olarak zararları oldukça büyük olmaktadır.
Tunahan Ünsal
 


Kaynak: Çanakkale Gündem

Bilgiler
İlçe: Merkez
Paylaşım: Paylaş
Yayınlanma: 2 gün önce
Görüntülenme: 1
Reklam